Vnitřní struktura města

Studium vnitřní struktury města patří mezi priority současné geografie města. Geografové se především zabývají vývojem prostorových struktur v čase (plošné změny, diferenciace...). Pod pojmem prostorové struktury rozumíme především jednotlivé městské části – centrum, předměstí, čtvrti, funkční zóny apod. Vývoj prostorových struktur je studován především pomocí sledování nejrůznějších charakteristik, jako například využití půdy, charakteristik obyvatelstva, využití bytového fondu apod.

Znalosti vnitřní struktury města se dají uplatnit v rámci územního plánování jak ve veřejném, tak v soukromém (komerčním) sektoru.

Rozeznáváme tři základní složky vnitřní prostorové struktury města, které jsou vzájemně provázané (každá budova je charakterizována svým fyzickým stavem, funkčním využitím a také sociálním statusem obyvatel, přičemž samozřejmě jednotlivé složky spolu souvisí):

Pod pojmem fyzická prostorová struktura rozumíme morfologickou prostorovou stavbu města, ale také fyzický stav jednotlivých objektů a agregátní charakteristiky. Základními prvky morfologie města jsou komunikace, pozemek a budova. Z těchto základních prvků jsou utvářeny složitější struktury – uliční síť, bloky zástavby, urbanizační celky apod. Morfologie zástavby má svoji horizontální (plošné rozmístění objektů) i vertikální (výšková členitost objektů) dimenzi. V morfologii měst se výrazně prosazují nejrůznější ekonomicko-společensko-kulturní vlivy (politika, náboženství, kultura, ekonomika...). Tyto faktory se nejvíce projevují ve stavbě uliční sítě ve městech.

Morfologické procesy rozdělujeme na genetické (procesy nové výstavby) a na transformační. Genetické procesy mohou být plánované, výstavba má homogenní, pravidelný, jasně strukturovaný charakter, postupné (různorodá zástavba). Transformační procesy dělíme na procesy

V současnosti jsou stěžejními tématy morfologie městské zástavby transformace okrajového venkovského osídlení a také revitalizace městských center.

Fyzický stav objektů hodnotíme podle různých klasifikačních systémů, například nově postavené objekty, plně rekonstruované objekty, částečně rekonstruované objekty, objekty v rekonstrukci, objekty v zachovalém stavu, zchátralé objekty a volné pozemky.

Podobně klasifikujeme také složitější morfologické struktury (tzv. agregátní charakteristiky) – nově vystavěná čtvrť, čtvrť s převažující novou výstavbou, čtvrť s vysokým stupněm rekonstrukce a obnovy, čtvrť vykazující úpadek apod.

Obrázek 6.1. Funkční využití plochy ve městech

Funkční využití plochy ve městech

Funkční prostorová struktura znamená rozdělení jednotlivých částí města podle funkce (funkčních složek, jednotlivých aktivit). Zároveň ji také můžeme vnímat jako provázanost jednotlivých funkčních složek městského systému. Existuje velké množství klasifikačních struktur:

Jestliže hodnotíme sociální prostorovou strukturu města, jedná se především o průzkum základních demografických charakteristik trvale bydlícího obyvatelstva. V zásadě používáme čtyři základní skupiny charakteristik:

V některých případech sledujeme také přechodně bydlící, nelegálně bydlící, případně dojíždějící za prací či za rekreací nebo cestovním ruchem. Sociálně demografickou strukturu nejlépe vyšetříme širokým empirickým šetřením. Posuzování sociální prostorové struktury města se kromě geografů zabývají také sociální antropologové, sociologové, statistici a demografové.

Jestliže budeme porovnávat sociálně prostorovou strukturu různých územních celků, musíme se snažit dbát na dvě základní pravidla:

  1. Srovnání je relevantní pouze v případě, že porovnáváme významově i velikostně shodné celky.

  2. Menší jednotky, v nichž získáme také menší počet dat, se zdají být méně homogenní (setkáme se s výraznějšími extrémními hodnotami) než větší celky.

V průběhu 20. století se vytvořily tři základní modely sociálně prostorové struktury měst:

Obrázek 6.2. Koncentrický model

Koncentrický model

Obrázek 6.3. Sektorový model

Sektorový model

Obrázek 6.4. Vícejaderný model

Vícejaderný model

Obrázek 6.5. Spojení koncentrického, sektorového a vícejaderného modelu

Spojení koncentrického, sektorového a vícejaderného modelu

Pokud hodnotíme prostorovou strukturu města podle tzv. rodinného statusu (plodnost, počet pracujících žen, typ domácnosti...) získáme koncentrický model. V případě ekonomického statusu (příjmy, druh zaměstnání, úroveň vzdělání...) se setkáme se sektorovým modelem a při používání etnického statusu je výsledkem model vícejaderný.

Tyto základní modely byly podrobeny kritice pro jejich jednoduchost a statičnost – Hawley, Schnore, Firey. Kritiky stávající modely doplňovaly o vazby mezi jednotlivými komunitami, funkce městských zón, historický vývoj, kulturní prostředí, tradice, prestiže apod.

Hodnocení stavu městských prostorových struktur se často provádí pomocí nejrůznějších kvantitativních ukazatelů. Jejich použití je vhodné například pro práci s geografickými informačními systémy (GIS), neboť výsledkem jsou exaktní data a nich založené prostorové analýzy.

Jednou z hlavní kvantitativních charakteristik je míra segregace, která nám udává prostorové rozšíření skupin obyvatelstva v rámci celé populace. Základní vzorec výpočtu míry segregace má následující tvar:

Rovnice 6.1. Míra segregace

kde X a Y jsou celkové počty členů obou skupin obyvatelstva, xi a yi jsou počty obyvatel obou skupin v různých částech území, n znamená počet částí, na které je celé zkoumané území rozčleněno a I je index segregace, který nabývá hodnot 0-100, přičemž 0 znamená, že obě skupiny obyvatelstva mají podobné prostorové rozmístění, zatímco hodnota 100 znamená různorodé prostorové rozmístění a tedy i vyšší stupeň segregace.

Kromě hodnocení stavu městských prostorových struktur se geografie města zabývá především změnami v prostorové struktuře města, jejich mechanismy (sled postupných kroků, které vedou ke změně), příčinami a důsledky. Pro popis změn odehrávajících se v jednotlivých částech městského systému se používají specifické termíny[20]:

Citadelizace – vytváření totálně izolovaných, uzavřených a chráněných zón v atraktivním prostředí, které soustřeďují nejbohatší vrstvy (elity) obyvatelstva. Citadelizaci můžeme označit jako určitou formu gentrifikace, obecně však platí, že citadely mají vyšší úroveň než gentrifikované čtvrti.

Gentrifikace – spočívá v revitalizaci městského centra a zároveň v postupném nahrazení původního obyvatelstva obyvateli s vyšším sociálním statusem (manažéři, profesionálové, tzv. yuppies). Pro gentrifikované oblasti jsou charakteristické malé domácnosti (jednočlenné, dvoučlenné) a luxusní byty. Často působí současně gentrifikační, revitalizační a komercionalizační procesy.

Obrázek 6.6. Schéma gentrifikace

Schéma gentrifikace

Ghettoizace – vytváří se čtvrti obyvatel (obyvatelstvo je často etnicky homogenní a tvořeno přistěhovalci – etnické enklávy) s nízkou sociální i ekonomickou úrovní, zároveň dochází k úpadku bytového fondu – tzv. dlouhodobě vyloučená vrstva obyvatel. Ke vzniku ghett dochází většinou ve zdevastovaných oblastech vnitřního města.

Komercializace – týká se především centrálních částí města, kde dochází k vytlačování bydlení komerční zástavbou.

Revitalizace (oživení) – projevuje se ve znovuoživení (rekonstrukce, dopravní sítě, služby…) městských čtvrtí nebo částí.

Suburbanizace – rozvoj zástavby na okrajích města určené pro vyšší nebo v současnosti spíše střední společenskou třídu, transformace venkovské krajiny na městskou. Suburbánní zástavba má charakter rodinných domů v soukromém vlastnictví a zahrady. V souvislosti s přesuny služeb do suburbanizovaných oblastí hovoříme o vzniku tzv. edge cities, která nejsou závislá na městských centrech.

Úpadek – opak revitalizace, souvisí s poklesem kvality bytového fondu, fundu, dopravních struktur… a také s odlivem obyvatelstva. Úpadkem jsou často postižené tzv. dělnické čtvrti, zvláště poválečné[21].



[20] Tyto termíny nemají jednotné definice, které většinou závisí na odvětví a zaměření každého autora.

[21] Dělnické čtvrti vystavěné před druhou světovou válkou a ležící nedaleko městského centra se stávají spíše cílem gentrifikace.