Islám

Islám patří mezi nejprogresivnější náboženství (nejvíce získaných lidí za rok). Také bývá označován jako náboženství třetího tisíciletí. Islám je také nejmladším světovým náboženstvím. Vznikl v 7. století v arabských městech Mekka a Medina. Hlavní postavou je prorok Mohamed, kterého roku 610 navštívil archanděl Gabriel a nařídil mu vytvořit ve jménu boha Alláha nové náboženství – islám, kterým by spojil všechny dosud roztroušené Araby.

Mezi hlavní knihy islámu patří Korán a Hadith (Tradice) popisující život Mohameda. Islám je příbuzný s křesťanstvím a judaismem, do 19. století byl některými badateli považován za herezi (odnož) křesťanství. Ve všech třech náboženstvích existují například společné postavy – Adam, Noe, Abraham, Mojžíš. Islám zná dokonce i příběh Ježíše, s výjimkou ukřižování, protože islám bere smrt jako prohru. Každý vyznavač islámu, muslim, vyznává pět základních sloupů víry:

  1. Víra v Alláha

  2. Pětkrát denně modlitba

  3. Půst

  4. Dobročinnost (včetně včasného placení daní)

  5. Pouť do Mekky (podle možností)

Islám je mezi laickou veřejností populární díky polygamii. Postavení ženy je sice o stupeň nižší než mužovo, ale ten s ní má nakládat laskavě. Pokud by nebyl schopen laskavě a stejně nakládat se všemi ženami, maximálně však se čtyřmi, má mít jen jednu manželku. Islám bývá také mylně považován za krvavé a nesnášenlivé náboženství.

Při svém vzniku se islám nejprve šířil na Arabském poloostrově, ve 8. století zakořenil v Egyptě, dále pak v Persii, severní Africe a ve Španělsku, odkud byl později vytěsněn křesťanstvím. Později se islám dostal také do Malé Asie, Indie, na Malajský poloostrov a Sundské ostrovy.

K základnímu rozštěpení islámu došlo hned po Mohamedově smrti. Šíité představují islámskou minoritu (10% muslimů). Jedná se o radikálnější větev, spojenou s tajemným výkladem Koránu. Šíité také vysoko oceňují mučednictví, odmítají veškerou literaturu kromě Koránu. Všichni šíité věří v příchod Mahdího (Spasitele). Rozdělují se do tří skupin:

  1. zajdité (Jemen)

  2. ismaelité (Indie a východní Afrika)

  3. šíité dvanácti imámů (Írán – centrum šíitů, Irák)

Sunnité, kteří tvoří 90% všech muslimů, tvrdí, že Mohamedovým nástupcem nemusí být nikdo z jeho příbuzných. K sunitským územím patří kromě zemí obvykle spojovaných s islámem například i nejvyspělejší část Ruské federace – Tatarstán.

K dalším významným islámským skupinám patří tzv. lidový islám (islám bratrstev). Jedná se o nejrůznější víceméně nezávislé skupiny, například Bratrstvo tančících dervišů v Indii. Jejich tvrzení se opírá o to, že k Bohu lze dojít různými cestami. Oni si vybrali hudbu a tanec.