Křesťanství

Slovo křesťanství vzniklo z řeckého pojmu christos, což znamená pomazaný nebo posvěcený (hebrejsky mešíah). Křesťanství vzniklo v Palestině v prvním století našeho letopočtu jako reakce na působení a smrt Jana Křtitele a především Ježíše Nazaretského. Křesťanství nepopírá svoji návaznost na judaismus (je označováno jako hereze judaismu nebo judaistická sekta), ale oproti němu je milosrdnější (například rozdílný pohled na pomstu).

Křesťanství patří mezi monoteistická náboženství (i přes víru v Trojici Boží). Ke konečné spáse vede především víra, která je důležitější než striktní dodržování zákonů a pravidel. Základním kánonem křesťanství je Písmo Svaté (Bible).

V první letech existence křesťanství docházelo k velkému pronásledování věřících, křesťanskou komunitu stmelilo. Kolem roku 200 došlo ke kanonizaci křesťanství (sjednocení věrouky). Zásadní zlom ve vývoji křesťanství je rok 313, kdy císař Konstantin vydal toleranční edikt, který zrovnoprávňoval křesťanství s ostatními římskými náboženstvími. Později za vlády císaře Theodosia (379-395) se křesťanství stalo jediným povoleným náboženstvím.

V polovině 5. století dochází k oddělení tzv. monofyzitských církví (arménská, etiopská, koptská, syrská, malabarská). Důvodem bylo tzv. ariánství (nauka, že Ježíš nebyl bůh, ale člověk s mimořádnou božskou milostí). Od roku 1971 se tyto církve nazývají Staré východní církve.

Rozpadem Římské říše (395) začíná a v 11. století končí tzv. velké východní schizma. Jde o rozpad církve na římskokatolickou a řeckokatolickou (pravoslavnou, ortodoxní). Důvodů bylo několik: odlišné životní standardy na západě a východě, obtížná komunikace mezi západním a východním, rivalství římských papežů a konstantinopolských patriarchů. Výsledkem jsou odlišnost obřadů nebo duchovenstva (celibát). Pravoslaví je více mystické. Pravoslavných církví je větší množství – 15 velkých (konstantinopolská, alexandrijská, antiochijská, jeruzalémská, kyperská, gruzínská, srbská, rumunská, helladská, bulharská, albánská, polská, ruská, americká, československá) a další menší. V rámci II. Vatikánského koncilu v basilice sv. Petra (7.12. 1965) papež Pavel VI. a ortodoxní patriarcha Athénagoras odvolali vzájemně exkomunikace vyhlášené v roce 1054.

Od 13. do počátku 16. století probíhalo v katolické církvi reformační hnutí jako reakce na krizi v katolické církvi. Mezi výrazné osobnosti reformace patřili Jan Hus, John Viclef, Martin Luther a další. Reformované církve používají jiný výklad písma, došlo ke zrušení papežského úřady a některých obřadů.

Existuje velké množství reformovaných (protestanských) církví.

Baptistické církve zahájily své působení v 17. století, kdy se oddělily z církve anglikánské. Z Anglie se jejich učení rychle šířilo především do Spojených států amerických a postupně také do Ruska a Asie. Mezi hlavní znaky baptistické církve patří tolerance a často zdůrazňovaná láska k bližnímu. Stejně jako další nově vzniklé církve vedou velmi intenzivní misionářskou činnost.

Adventisté sedmého dne vznikli oddělením od baptistů. Na veřejnosti jsou známí díky několikanásobnému neúspěšnému předpovědění druhého příchodu Krista. Pro adventisty jsou charakteristické volné soboty, důraz na zdravou výživu, sport a práci s mládeží.

Koncem 19. století (1881) se od Adventistů sedmého dne oddělila církev Svědkové Jehovovy. Původní název tohoto sdružení, které založil Charles Taze Russel, zněl „Traktátní společnost Siónské strážní věže“. Teprve v roce 1931 se organizace přejmenovala na Svědky Jehovovi. Jejich učení spočívá ve svérázném výkladu Bible a v ohlašování blížícího se konce světa (přežijí je Svědkové Jehovovi, 144 000 nejvěrnějších zůstane s Kristem v nebi, ostatní v pozemském ráji). Církev je vedena tvrdou rukou spíše jako firma. Díky intenzivnímu misionářskému působení dnes expandují především ve východní Evropě a jiných chudších zemích s křesťanskou kulturou. Hlavní publikací je Studie o Písmu, hlavním symbolem hradní strážná věž. Jehovisté striktně dodržují některá pravidla pro ostatní lidi téměř nepochopitelná: neslaví Vánoce ani narozeniny, odmítají nastoupit vojenskou základní službu, nepřijímají transfuzi krve ani v případě ohrožení života.

Metodistické církve vznikly také z církve anglikánské. Později se přesunuly do USA, kde došlo k dalšímu rozvoji a šíření především do anglofonních zemí. Jsou známé například založením Armády Spásy Letniční hnutí (Hnutí padesátníků, v České republice Apoštolská církev) se odštěpilo od metodistů. Po vzoru apoštolů se snaží konat misie v cizích jazycích a uzdravovat pokládáním rukou.

Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů (mormoni) vznikla 6.4.1830 v USA. Hlavní postavou je Joseph Smith. Tvoří poměrně uzavřenou komunita[39], která sídlí v Salt Lake City (Utah, USA). V České republice má tato církev své centrum v Praze Na Špejcharu. Do roku 1890 bylo mezi mormony povoleno mnohoženství. Tato církev klade důraz na intenzivní misie, přísné odevzdávání desátků, zdraví, vzdělání, sport, koníčky, a kulturu. S křesťanství mají už poměrně málo společného. Kniha Mormon je vlastně jakýmsi pokračováním Bible. Hlavním symbolem je anděl Moroni, většinou spočívající na věžích chrámů s trubkou v rukou.

Křesťanská věda má spíše charakter sekty. Tuto organizaci založila v roce 1862 Mary Ann Morse Barkerová, která navštívila s bolestmi páteře léčitele, který svůj způsob duševního uzdravování nazýval křesťanskou vědou. Měsíc po léčitelově smrti se zranila na zledovatělém chodníku. Ačkoli to její osobní lékař popřel a ačkoli její tehdejší korespondence dokazuje pravý opak, tvrdila později, že byla na pokraji smrti a že po třech dnech zažila zázračné uzdravení a triumfální vítězství nad svou tělesnou slabostí. Základem víry je tvrzení, že Bůh je ve všem, které je dotažené do krajnosti. Symbolem je pečeť, v jejímž středu je koruna protknutá křížem.

Existují i specifické československé křesťanské církve, které vznikly především z husitského hnutí. Jde například o Jednotu bratrskou, Církev československou husitskou nebo Církev bratrskou. Tyto církve jsou rozšířeny především v České republice a v emigrantských kruzích, hlavně v USA.

Rozšíření křesťanů:

Jedním z nejdůležitějších trendů v současném křesťanství je ekumenismus (spolupráci mezi jednotlivými církvemi.



[39] V současnosti se již neuzavírají vnějšímu světu, například pořádání zimních olympijských her v Salt Lake City v roce 2002.