Přírodní náboženství

Fetišismus. Název pochází z portugalského slova fitito, což znamená uměle vyrobený. Jedná se o víru v nadpřirozené schopnosti reálně existujících předmětů (kámen, zvířecí roh, zub, šperk, figurka...). Věřící mohou svůj totem také vyměnit za jiný, pokud fetiš nesplnil očekávání byl zahozen, trestán nebo také mučen.

Totemismus. Indiánské slovo totam znamená příbuzenství. Totemisté mají představu o příbuzenství mezi jedincem a skupinou lidí, zvířaty, rostlinami, nebeskými tělesy nebo přírodními jevy. Pak takoví jedinci přebírají jméno totemu/Časté představy o totemu ve tvaru vysokého kůlu nejsou ve světě obvyklé/. Často dochází k tabuizaci totemu, což znamená zákaz jeho lovu a sběru. Naopak pro Inuity jejich totem většinou představuje základní zdroj obživy. V jižní a jihovýchodní Austrálii existují odlišné totemy mužské a ženské, přičemž jedno pohlaví se nesmí dozvědět o obřadech toho druhého.

Magie. Pojem magie pochází z řeckého slova mageia (kouzelnictví, čarodějnictví). Někdy se neuznává jako samostatné náboženství, protože se člověk neobrací mimo tento svět, ale snaží se ovlivnit děje na něm de facto vlastními silami.

Animismus. Výraz animismus odvozujeme z latinského slova anima, což překládáme jako duch nebo duše. Animismus je tedy víra v duše předků a okolních objektů. Člověk se těmto duším snaží přisuzovat své vlastnosti.

Dělení těchto starých tradičních náboženství není jednoznačné, neboť se jednotlivé druhy snadno prolínají. A také člověk podléhající západnímu způsobu myšlení není schopen proniknout do podstaty těchto systémů a pochopit je stejným způsobem jako je chápou jejich vyznavači. Přírodní náboženství jsou rozšířená především oblastech nedotčených nějakou vyspělou civilizací (tzv. přírodní národy) – stření Afrika, Inuité, indonéské ostrovy, Oceánie, střední Austrálie apod.