3.3. Aktivní polohové systémy

V rámci projektu NGII (Národní geoinformační infrastruktury) byl jedním z programů důležitých pro náš obor stanoven program prostorového referenčního rámce. Tuto aktivitu má v působnosti ČÚZK (Český úřad zeměměřičský a katastrální). Mezi hlavními výstupy pak je i analýza účelnosti vybudování sítě permanentních stanic na území ČR pro aplikaci metody DGPS (diferenční GPS) a podpora všestranného využití globálního referenčního systému k přesnému určování polohy pro geodetické a navigační účely.

V letech 2001 až 2004 bude prováděn VÚGTK výzkum diferenční GPS s cílem vybudovat a provozovat síť stanic DGPS s řídící stanicí GO Pecný.

O vybudování této sítě se již delší dobu zajímá firma by/s@t. Cílem této společnosti [26] je vybudování stálé a spolehlivé sítě referenčních stanic pro DGPS, provozování této referenční sítě a poskytování služby přenosu vysoce přesných korekčních dat pro virtuální referenční stanice v reálném čase. Mezi další cíle společnosti patří mimo jiné i vyvinutí technického i programového vybavení pro efektivnější a ekonomičtější využití DGPS.

Co je to vlastně virtuální referenční stanice? Tuto stanici zřizuje řídící centrum pro každého uživatele v okamžiku přihlášení se k síti pomocí mobilního telefonu. Uživatel odešle do řídícího centra své přibližné souřadnice získané pomocí GPS. V řídicím centru bude pro toto stanoviště vypočtena z dat celé sítě „virtuální referenční stanice“ (VRS) a odeslána spolu s korekčními daty RTCM zpět, opět prostřednictvím GSM. Uživatel získá v reálném čase, pomocí odpovídajícího softwaru, korigovanou polohu v WGS-84. Pro okolí virtuální referenční stanice bude vypočten také transformační klíč, který lze použít pro měření v S-JTSK.

Obrázek 3.16. Princip virtuální referenční stanice [26]

Princip virtuální referenční stanice [26]

Výhody celoplošné sítě referenčních stanic uváděné firmou by/s@t jsou následující:

Předpokládanými uživateli sítě jsou samozřejmě převážně geodeti, ale počítá se i z uživateli z jiných oborů (např. stavebnictví, zemědělství, silniční a železniční doprava, bezpečnostní systémy, ...).

K testování přesnosti deklarované firmou by/s@t bylo přistoupeno roku 2000 firmou VIAGEOS s.r.o. Test proběhl na území Německa, u městečka Marktschwaben poblíž Mnichova. V Německu je již síť referenčních stanic provozována. Jedná se o síť 9 stanic ve vzdálenosti 50 -70 km. (Pozn. Mimo tuto síť firmy by/s@t je na území Německa budována ještě síť SAPOS. [46]). Podmínky za jakých test probíhal jsou uvedeny v [56]. Ve stejném článku je možné najít i výsledky testu, které plně potvrzují jak absolutní přesnost 1 - 3 cm, tak i nezávislost na vzdálenosti od referenční stanice.

Ostatní výhody související s vyšší hospodárností jsou zřejmé. V současnosti již bylo s výstavbou permanentních static sítě by/s@t započato. V první etapě byly vybudovány 4 stanice v okolí Prahy. Stanice jsou připojeny do systému ETRS-89. Toho bylo dosaženo určením stanice ze 4 až 5 bodů sítě DOPNUL. [57]

Roku 2002 (červen – červenec) bylo provedeno testování systému virtuálních referenčních stanic vybudovaných v okolí Prahy společností by/s@t. Test byl zpracován VÚGTK a jeho stručné výsledky jsou uvedeny v [48]:

Střední souřadnicová chyba v určení polohy bodu z jednoho měření systémem VRS je 0,019 m. Tato přesnost vyhovuje pro určení podrobného bodu (mxy = 0,14 m), pro určení bodu podrobného polohového bodového pole (mxy = 0,06 m) i pro určení zhušťovacího bodu (mxy = 0,02 m) [60]. Střední chyba v určení výšky z jednoho měření systémem VRS je 0,051 m. To odpovídá přibližně přesnosti trigonometrického určování výšek v triangulaci. Na internetových stránkách firmy by/s@t se lze dočíst, že společnost začala již v průběhu září 2002 nabízet ke komerčnímu využití síť virtuálních referenčních stanic (VRS) by/S@T se souřadnicovým výstupem v reálném čase se současnou korekcí vlivu ionosféry na území hlavního města Prahy a středních Čech. Přes nesporné výhody sítě permanentních referenčních stanic její použití neodstraní trvalé překážky pro měření GPS (např. zákryty).