11.7. Speciální výškové práce

Přenášení výšek přes překážky

V případě přenášení výšek přes překážky se používají různé délky záměr v nivelační sestavě. To vede k uplatnění chyby z refrakce, ze zakřivení horizontu a ze sklonu záměry. K snížení vlivu těchto chyb se používají speciální postupy a laserové nivelační přístroje či přístroje pro VPN. Principem je současné určení převýšení přes překážku z obou okrajů při symetricky uspořádaných záměrách (viz obr. 11.11).

Obrázek 11.11. Nivelace přes překážky

Nivelace přes překážky

Určují-li se převýšení mezi latěmi L1, L2 ze stanovišť P1, P2 (volí se tak, aby

- při dlouhých záměrách se používají speciální měřické postupy), z průměrů z obou hodnot jsou výše zmíněné chyby díky symetrii refrakčních poměrů nad překážkou vyloučeny.

Nivelace profilů

V tzv. profilech se zobrazují výškové poměry terénu při projektování nových liniových staveb či při úpravě stávajícího stavu. Profil je svislý řez terénem vedený v ose liniové stavby – podélný profil – či kolmo k ose liniové stavby – příčný profil. Nivelace podélného profilu, jehož charakteristické body se v terénu dočasně stabilizují, se provádí ze stanovisek nivelačního pořadu založeného v blízkosti profilu, popř. přímo v něm. Nivelace příčných profilů, které se volí v charakteristických bodech podélného profilu, se provádí ze stanovisek společných podélnému profilu na obě dvě strany od stanoviska. Při výškovém měření příčného profilu se současně určuje i poloha určovaných míst profilu vzhledem k osovému bodu. Výsledky měření se graficky zpracovávají. Obvykle se vodorovné vzdálenosti zachovávají v měřítku 1:M a výškové poměry se zvýrazňují volbou většího měřítka.

Plošná nivelace

Plošná nivelace se používá k zjištění výškových poměrů terénu s plošnou rozlohou, jehož povrch není příliš členitý ani skloněný. Jde o zaměření výšek bodů, které se volí podle polohy objektů v terénu či podle tvaru terénu. Z bodů vhodného nivelačního pořadu, procházejícího daným územím, se bočními záměrami určí výšky zvolených bodů. Při vyhodnocování plošné nivelace je nutné znát i polohu určovaných bodů. Ta je buď známá z polohopisného plánu dané lokality, nebo se určuje současně s měřením výšek. Výsledky měření se zaznamenávají do zápisníku pro plošnou nivelaci a do polního náčrtu, jehož grafickým podkladem většinou bývá polohopisný plán dané lokality.